Bodláci - základní informace

Novinky Oddíl Oddíl živě Plácostroj Kontakty Mapa webu

Bodláci Oddíl - info

Základní informace

ilustrační foto Rádi bychom Vás seznámili s naším dětským oddílem. Jedná se o dívčí oddíl, zaměřený na turistiku a ochranu přírody. Oddíl je samostatným turistickým oddílem mládeže (TOM) a současně i odborem v rámci Klubu českých turistů v oblasti Praha. Náš oddíl je členem Asociace TOM (A-TOM), která sdružuje všechny dětské oddíly KČT. A také jsme byli přijati za kolektivního člena jedné ZO ČSOP přímo v srdci Českého Krasu, čehož si nejen vážíme, ale snažíme se v rámci svých sil i pomoci.

Jedná se o oddíl s dlouholetou tradicí. Náš oddíl působí v Praze již přes půl století. Klubovnu máme na Čs. armády 19 hned vedle budovy Úřadu městské části Prahy 6, což je 5 minut od stanice Dejvická na trase metra A.

V roce 2023 oslavil oddíl 80. výročí svého založení.

V oddíle jsou děti, resp. družiny, rozděleny do tří věkových kategorií, a to do starší, mladší a nejmladší kategorie. Každá kategorie má vlastní dospělou vedoucí. Starších družiny (Amazonky a Vlaštovky) jsou určeny pro děti od 5. třídy. Děti ze 3. - 4. třídy jsou členy družiny Veverek (mladší věková kategorie. Pro děti z 1. - 2. třídy je určena družina Ještěrek (nejmladší věková kategorie).

ilustrační fotoDěti kolem šestnácti let mohou přejít i do vedení, kde nejen připravují hry, ale také se starají o celkový běh oddílu.

Součástí oddílu jsou také od roku 1990 naši oldskauti, kteří se pravidelně schází jednou za dva měsíce na schůzkách a za rok vyrazí na 6 výprav. Mají podvojné členství (126. oldskautský oddíl, KČT,odbor TOM Bodláci Praha). Pokud jste bývalé členky oddílu a máte zájem se sejít a společně někam vyrazit, máte možnost. V oddíle starších je celkem 25 členů. Nemusíte být organizováni v obou organizacích. Oddíl starších vede Šed.

Co vlastně znamená být Bodlákem?

Setkáváme se každý týden. Na jaře i na podzim jezdíme na výlety každých čtrnáct dní. Poznáváme zajímavé kouty naší země, seznamujeme se s přírodou i kulturními památkami. Přespáváme v ubytovnách, ale za pěkného počasí mohou starší z nás spát i ve volné přírodě. Jezdíme i na brigády - pomáhat uklízet na hradě (za odměnu tam přespíme) nebo pomáhat ochranářům do Českého Krasu (za odměnu se podíváme do míst běžně nepřístupných a navíc se dozvíme spoustu zajímavých věcí o přírodě). Díky výletům se dostaneme ze zaprášené Prahy do čisté přírody, kde si hrajeme a sportujeme.

ilustrační foto V létě jezdíme na tábor do Jižních Čech. Spíme v tipi na krásné louce schované za potokem. V okolních lesích prožíváme příběhy a dobrodružství ze starého Řecka, Indie, Divokého Západu či kouzelného světa J.R.R. Tolkiena.

V zimě jezdíme na zimní tábor do Jizerských hor, krásného kraje pod Severákem. Máme pro sebe celou chalupu A-TOMu.

Pokud se nám povedlo vzbudit Váš zájem, prohlédněte si naše stránky, přijďte se podívat do klubovny, kde jsme každou středu nebo čtvrtek mezi 17 a 18 hodinou (v týdnu 31.1.2022 jsme na Zimním táboře). Najdete nás zde i v další dny, ale to je lepší se předem domluvit, protože družiny mají program i mimo klubovnu. Můžete nám i napsat na adresu bodlaci@bodlaci.cz, rádi Vám odpovíme a poskytneme bližší informace.

 
© by Béra a webslave Nóblhóch